Ülo lugu - koos on kindlam
75 aastane Ülo (nimi muudetud) elab üksi linnas korterelamus, lapsed elavad teistes linnades. Ülol on diagnoositud mäluhäired, südamekahjustusega kõrgvererõhutōbi, peaaju ateroskleroos, eesnäärmesuurenemus, astma, pearinglus ja tasakaaluhäired. Ta on olnud tegus ja aktiivne inimene, kes perearsti vaatevälja satub väga vähe.
Pearinglustega käis mees neuroloogi juures eelmisel suvel. Teada on viimasel ajal saatnud korduvad kiirabi väljakutsed ja EMO külastused. EMO palub patsienti kaasata PAIK teenusele mälu- ja tasakaaluhäirete tõttu.
EMOs patsient ise mäluprobleeme ei tunnista ja peab oma kodust toimetulekut siiani heaks. Füüsiliselt on Ülo aktiivne ja hoiab ravimid käepärast. Ent peagi ilmneb ärevus, ta unustab ruttu räägitu. Poeg ei mõitsa telefonivestluses, mis isaga toimub, aga möönab, et isal on tõsised mäluhäired. Patsient ja tema poeg nõustuvad PAIK teenusega.
EMOst suunatakse Ülo statsionaarsesse õendusabi osakonda. Ta käib psühhiaatri vastuvõtul, kus teostatakse esmased kognitsioonitestid. PAIK tervisejuht registreerib ta neuroloogi vastuvõtule, informeerib õendusabi osakonda ja patsiendi poega.
Planeeritud tegevused:
· arst suunab koduõendusteenusele, koduõde hindab edasist kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja vajalikkust, kuulab patsiendi kaebusi, jälgib kodust toimetulekut ja ravimite võtmist kui lapsi kodus ei ole
· koduõde või tervisejuht nõustab pere mäluhäiretega isa toetamiseks
· tervisejuht dr Linnamägile antakse eel-ülevaade patsiendi toimetulekust
· kui tütar on kohal, tehakse patsiendi kodus võrgustikukohtumine. Koduõde teeb eeltöö kohtumiseks (patsiendi eesmärgid, tegevused nende saavutamiseks, kaardistab võimalikud võrgustiku liikmed).
PAIK-teenuse abil on patsiendi probleemidega tegelemine koordineeritud, pere nõustatud, patsient toetatud ja toimib ühine inforuum abiandjate vahel.